Tisková zpráva: Aktivisté vysypali na dvůr maďarské ambasády desítky telefonů, je to vzkaz Orbánovi

Posted: July 26th, 2021 | Author: | Filed under: General | Comments Off on Tisková zpráva: Aktivisté vysypali na dvůr maďarské ambasády desítky telefonů, je to vzkaz Orbánovi

IT kolektiv NoLog.cz přes plot maďarské ambasády „poslal“ desítky mobilů novinářům, jež tamější vláda napadla sledovacím softwarem. Varuje ovšem, že šmírování vládám nepohodlných osob není zdaleka jen doménou Maďarska.

Praha, 26. 7. – IT kolektiv NoLog.cz [1] přes plot maďarské ambasády „poslal“ desítky telefonů novinářům, které tamější vláda kyberneticky napadla pomocí sledovacího softwaru Pegasus. [2] Aktivisté upozorňují, že Maďarsko, ale i celá řada dalších států šmíruje bezprecedentním způsobem nejen kritické novináře, ale potenciálně plošně jakékoli nepohodlné občany. NoLog.cz vyzývá k moratoriu na kybernetické zbraně, kam řadí i specializovaný software sloužící ke sledování civilistů.

„Práce řady předních médií před časem prokázala, že množství zemí včetně Maďarska bez skrupulí používá izraelský špionážní software, aby nabourávaly telefony žurnalistům, lidskoprávním aktivistům a komukoli, kdo se vládnoucímu režimům nehodí do krámu,“ vysvětluje Aleš Veverka z NoLog.cz. Poukazuje, že software figuroval i ve sledování blízkých Džamála Chášukdžího – novináře Washington Post, kterého roku 2018 zavraždili na ambasádě Saúdské Arábie v Istanbulu. Stejně tak Pegasus šmíroval osoby nepohodlné mexické vládě a tamějším drogovým kartelům. [3]

NoLog.cz proto vyrazil na maďarskou ambasádu v pražských Dejvicích s desítkami mobilních telefonů a v rámci happeningu požádal o jejich předání žurnalistům, jejichž mobily znehodnotil režim Viktora Orbána. Pomyslnými adresáty měla být třeba redakce investigativního portálu Direkt36 [4], jež si sledování vysloužila analýzou Orbánova protidemokratického jednání. Když se k zaslání telefonů do Maďarska neměla recepční s tím, že jde o „bezpečnostní hrozbu“, aktivisté je nasypali přes plot.

Varují ovšem, že Maďarsko a celosvětová sledovací kauza představuje jen špičku ledovce. Šmírování se věnuje i Česká republika, byť nespadla do společnosti otevřeně autoritářských zemí užívajících Pegasus. Zdejší policie se svého času snažila koupit služby italského „Hacking Teamu“. [5] Dlouhodobě využívá [6] izraelský software na těžbu dat „zájmových osob“, Cellebrite. Stále intenzivnější sledování je mezinárodním fenoménem a české bezpečností složky mají zjevný zájem se k němu připojit. Přestože jde o trend, v němž se ocitáme na jedné lodi s totalitními režimy.

„Demokratické země by měly požadovat moratorium na software typu Pegasu, který zneužívá dosud neznámých bezpečnostních chyb. Vzhledem k tomu, že země původu – Izrael – zřejmě nenastaví řádné právní mantinely, jde o pragmatické řešení. Programy a firmy, jež se živí útoky na data nevinných lidí, by ale neměly vůbec existovat. Narušují celý digitální ekosystém,“ komentuje Veverka.

NoLog.cz je český expertně-aktivistický kolektiv poskytující nekomerční, nezávislé a bezpečné komunikační kanály sloužící jako alternativa ke službám digitálních korporací. Nabízí například platformu pro videokonference, sdílenou práci s textem, plánování schůzek, přeposílání souborů či zkracování odkazů. Technologicky podporuje ekologická, antifašistická a další hnutí usilující o pozitivní společenskou změnu. V minulosti se vymezil například proti Lubomíru Volnému či kauzám Dominika Feriho, když překoupil jejich webové stránky a upravil je k obrazu svému. [7]

Kontakty

E-mail: nolog-it@riseup.net

Twitter: https://twitter.com/NoLogCZ
Mastodon: https://chaos.social/@nolog

Odkazy

1: https://nolog.cz/
2: https://www.investigace.cz/vlady-spehovaly-spywarem-novinare-aktivisty-i-disidenty/
3: https://www.investigace.cz/mexicka-vlada-spehovala-rodice-zavrazdenych-studentu/
4: https://www.direkt36.hu/
5: https://www.lupa.cz/clanky/hack-spolecnosti-hacking-team-na-seznamu-klientu-je-i-ceska-policie/
6: https://www.policie.cz/clanek/informace-o-verejne-zakazce-nakup-pristroje-ufed-cellebrite.aspx
7: https://lubomirvolny.cz/ & https://mashlas.cz


Comments are closed.