Nabízíme bezpečné technologické zázemí českému aktivismu. Podpořte nás.

Posted: November 2nd, 2020 | Author: | Filed under: General | Comments Off on Nabízíme bezpečné technologické zázemí českému aktivismu. Podpořte nás.

NoLog je nezávislý IT kolektiv podporující jednotlivce i skupiny, které usilují o spravedlivější a udržitelnější svět.

Delší dobu jsme provozovali služby pro užší okruh organizací, letos se nám ale povedlo narůst a získat dost prostředků k rozšíření projektu. Můžeme tak poskytnout bezpečné technické zázemí více lidem než kdy dříve. Třeba i vám.

Zvláště jako aktivisté organizující se zdola cítíme, že komerčním platformám jako Facebook, Google nebo Zoom nemůžeme věřit. Obchodují s našimi daty a běžně vydávají důvěrné údaje státu. Oblast IT bezpečnosti je ale složitá a drtivá většina lidí nemá čas či možnosti se jí dopodrobna zabývat. Právě proto vás chceme podpořit.

  1. Provozujeme online nástroje pro veřejnost. Pořídili jsme si vlastní hardware a rozjeli jsme nástroje, které dokáže používat takřka kdokoli: sdílený textový editor, úložiště pro posílání větších souborů, aplikace k tvorbě anket, zkracovač odkazů, videokonferenční systém a další.
  1. Poskytujeme technologické zázemí organizacím. Od hostingu webů a e-mailů, přes sdílená úložiště souborů, komunikační fóra až po celé virtuální servery.
  1. Vzděláváme o IT bezpečnosti. Poskytujeme školení pro aktivisty i novináře a chystáme rozsáhlou wiki. 

Naší zásadou je, že neukládáme žádná data identifikující uživatele, ať už jde o IP adresy, verze prohlížeče či další údaje – a dělat to nikdy nebudeme. Naše disky jsou šifrované, stejně jako komunikace uvnitř kolektivu. Když to jde, používáme end-to-end šifrování: vaše informace zkrátka nechceme mít.

Podobné kolektivy v čele s proslulým RiseUp či Systemli fungují také v zahraničí. Česká antifašistická či ekologická hnutí ale potřebují infrastrukturu i technologické služby, které jim budou blízké a schopné reagovat na aktuální potřeby. Chceme proto fungovat lokálně a poskytovat podporu tam, kde je to zapotřebí. 

Všechnu práci odvádíme zdarma ve volném čase. Hardware, elektřina i prostor v datacentru ale stojí již teď několik tisíc měsíčně. Protože nebereme peníze od státu a naše služby nejsou zpoplatněné ani procpané reklamami, pořebujeme s náklady pomoci. Jedině tak dokážeme provoz udržet a rozšiřovat. Chceme poskytovat kvalitní služby pro co nejvíce lidí a může nás v tom podpořit takřka kdokoli.

Jak na to? Nejvíce nám pomůže pravidelný, byť třeba drobný příspěvek přes bankovní účet 13120001/2010 či Darujme.cz. Další informace můžete najít na našem webu.

Jestliže vám můžeme s něčím konkrétním pomoci, neváhejte se ozvat. Uvítáme i zpětnou vazbu a rádi vysvětlíme cokoli, co není jasné. Stejně tak budeme nadšení, když se zapojíte – zvláště, jste-li programátorka či kdokoli z oboru!

 

Najdete nás na Mastodonu (https://anarchism.space/@nolog) i Twitteru (https://twitter.com/NoLogCZ), nejlépe nám ale napište na nolog-it@riseup.net. PGP klíč najdete zde: https://nolog.cz/nolog.asc.


Comments are closed.