Začínáme!

Posted: February 17th, 2018 | Author: | Filed under: General | Comments Off on Začínáme!

Po několika měsících převážně zevlení, jsme spustili NoLog.cz. O co jde? To se dočtete na našich stránkách. Tento blog nám bude sloužit především k informování o aktualitách a zajímavostech ze světa počítačové bezpečnosti a také ke sdílení článků a dalších projektů, na jejichž přípravě jsme se nějakým způsobem podíleli.

Tím prvním je analýza nástrojů, používaných Policií ČR na Deníku Referendum.

Během následujících týdnů (pokud se nevyskytnou nečekané komplikace) spustíme první balík bezpečných služeb pro aktivisty a aktivistky a to konkrétně:

  • CRYPTPAD.nolog.cz – šifrované společné tvoření textových dokumentů, tabulek apod. (tedy alternativa ke korporátním produktům typu Google Disk apod. – samotná služba bude využívat open-source softwaru CryptPad)
  • PASTE.nolog.cz – službu pro posílání zašifrovaných zpráv a textů, s možností smazání po přečtení (v současnosti tuto službu nabízí například paste.riseup.net nebo paste.systemli.org)
  • UPLOAD.nolog.cz – jednoduché šifrované sdílení souborů (tedy námi provozovaná instance populární služby share.riseup.net)
  • POLL.nolog.cz -šifrovaná tvorba anket a dotazníků na čas (aneb jak najít vhodné datum schůzky) – bezpečná alternativa ke službe Doodle – tuto službu aktuálně nabízí například kolektiv Systemli.org zde

V současné chvíli také ve spolupráci s různými antiautoritářskými kolektivy doděláváme WIKI.nolog.cz – tedy wiki (nejen) počítačové bezpečnosti, která by v budoucnu měla poskytovat ucelený a přehledný zdroj informací a návodů, které antiautoritářskému hnutí usnadní boj se státním dohledem a korporátním šmírováním. Pokud máte zájem se do přípravy zapojit, učitě nám dejte vědět.

A malá poznámka na konec: občas se setkáváme s dotazy, proč se snažit o místní obdobu známých aktivistických serverů, jako je Riseup nebo Systemli. Odpověď je jednoduchá: ačkoliv si služeb poskytovaných těmito kolektivy velmi ceníme (a koneckonců, některé z nich i náš kolektiv pro vlastní fungování využívá), myslíme si, že je potřeba nespoléhat pouze na jednoho, i když časem ověřeného poskytovatele. Jednoduše řečeno, chceme podpořit decentralizaci. Kromě toho, všechny služby, které budeme poskytovat, budou lokalizované do českého jazyka, což jejich použití může některým uživatelkám a uživatelům usnadnit. Dalším důvodem pro založení lokálního aktivistického IT kolektivu, byla snaha na aktuální potřeby hnutí reagovat pružněji a rychleji, než umožňuje využívání služeb provozovaných zahraničními poskytovateli, kteří mají na starost stovky, nebo tisíce uživatelů a uživatelek. S vlastními bezpečnými počítačovými systémy můžeme jednoduše a rychle nasazovat takové aplikace a služby, o které je zrovna zájem a/nebo je považujeme za smysluplné.

Image result for decentralize all the things

Revoluce bude šifrovaná, nebo nebude vůbec!


Comments are closed.